Willa Serafin

Willa Serafin
Rezerwuj online:
Przyjazd Wyjazd Ilość osób Sprawdź dostępność

Dolina Chochołowska

Występujące w Dolinie Chochołowskiej polany i hale były jednym z największych ośrodków pasterstwa w Tatrach. W dolinie tej również od XVI wieku do połowy XIX wieku prowadzono prace górnicze i hutnicze. Dzięki narciarzom i taternikom, którzy zbudowali tutaj pierwsze schronisko w Dolinie Starobociańskiej, Dolina Chochołowska coraz częściej odwiedzana była przez turystów. Wybudowanie w roku 1932 dużego schroniska na Polanie Chochołowskiej przyczyniło się do szybkiego rozwoju turystyki w tej części Tatr.

Polana Chochołowska była ulubionym miejscem turystycznym Karola Wojtyły, bywał tutaj wielokrotnie. W czerwcu 1983 roku już, jako papież Jan Paweł II spotkał się w schronisku z Lechem Wałęsą i jego rodziną. Wydarzenie to upamiętnia ufundowana przez przewodników tatrzańskich tablica na ścianie schroniska.

Dolina znajduje się obecnie na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, stanowi jednak własność Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, dzięki czemu do dnia dzisiejszego zachowała ona swój pasterski charakter.

Dolina Chochołowska odwiedzana jest przez turystów o każdej porze roku. Wiosną można podziwiać polany porośnięte licznymi krokusami, latem dolina stanowi doskonałe miejsce wypadowe do wycieczek w wyższe partie gór, jesienią zachwyci bogactwem barw a zimą oczaruje rozległymi panoramami ośnieżonych szczytów Tatr Zachodnich.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...